Normalna vaginalna flora čini najvažniju prirodnu zaštitu žene od vaginalnih infekcija. Najzastupljenija probiotska bakterija koja svojim pozitivnim delovanjem sprečava razvoj drugih bakterija sa patološkiim potencijalom jeste laktobacil. Vaginalni sekret nastaje u količini od 1,5 g na dan i predstavlja fiziološku pojavu. U pubertetu, sa uspostavljanjem normalnog ciklusa, povećava se količina glikogena u vaginalnoj sluznici, što favorizuje rast lactobacilla. Ova bakterija razlaže glikogen do mlečne kiseline i tako smanjuje pH vagine. Pre puberteta i posle menopauze normalan pH vaginalnog sekreta iznosi 6-8, a u reproduktivnom periodu 3,5-4,5. Smatra se da nizak pH, kao i vodonik peroksid koji takođe stvaraju lactobacilli, imaju odlučujuću ulogu u sprečavanju rasta potencijalno patogenih bakterija i na taj način sperčavaju sušenje i iritaciju sluznice vagine.
Piše: prim. dr. sci. med. dr Nebojša Jovanović
PRVI SIMPTOMI
Osobine normalanog vaginalng sekreta: bez mirisa, proziran ili beličast, viskozan, homogen, kiseo, pH manji od 4,5. On se ne ističe pri pregledu spekulumom i bez polimorfonuklearnih neutrofila. Vaginalne infekcije su kod žena veoma česte, a među njima najčešći poremećaj vaginalne flore predstavlja bakterijska vaginoza i prema različitim ispitivanjima njihova učestalost je od 30-50 % od svih vaginalnih infekcija. Pacijentkinje se obično javljaju sa simptomima vaginalnog svraba, peckanja, neprijatnog mirisa i izgleda vaginalnog sekreta.
ŠTA JOŠ DOVODI DO PROBLEMA
Infekcija je posledica poremećene ravnoteže između različitih tipova bakterija u vagini. Umesto normalne dominacije laktobacila, u vagini se može naći mešavina različitih drugi tipova mikroorganizama, kao što su gardnerela vaginalis, stafilokok, streptokok, ešerihija, bakteroides, mobilunkus i mikoplazma hominis. Kliničkim pregledom se ustanovljava pojačana vaginalna sekrecija, sa neprijatnim mirisom, koji tipično potseća na miris pokvarene ribe, što je posebno izraženo posle odnosa. Međutim, treba znati da skoro polovina žena sa mikrobiološkim nalazom vaginoze nema ove navedene simptome.
KAKO SE USPOSTAVLJA DIGAGNOZA
Mikroskopskim pregledom sekreta. U laboratorijskoj dijagnostici bakterijske vaginoze uzimanje brisa i njegovo kultivisanje radi ciljane identifikacije uzročnika nema značaja. Razlog je u tome što kao etiološki agens nije identifikovan nijedan poseban mikroorganizam. Ukoliko se bakterijska vaginoza ne leči mogu nastati posledice koje mogu remetiti svakodnevni normalan život, a tokom trudnoće mogu dovesti do pobačaja, prevremenog porođaja, prskanja vodenjaka ili postpartalne infekcije.
KAKO SE LEČE BAKTERIJSKE INFEKCIJE
Najčešće antibioticima u trajanju do 7 dana. Ali ako se ima u vidu da je prvi korak u razvoju bolesti poremećaj u normalnoj vaginalnoj flori onda to daje ogroman značaj očuvanju ravnoteže miikroorganizama u normalnoj vaginaloj flori i na taj način izbegavanje skupog lečenja težih oblika bolesti. Najnoviji pristup u lečenju bakterijske vaginoze i održavanju ravnoteže normalne vaginalne flore jeste upotreba probiotika. Upotrebom probiotika, sprečava se prvi korak u razvoju svih bolesti koje bi mogle imati vaginalnu infekciju kao etapu u svom razvoju.
Zdravom isgranom protiv bolesti
Lepa glumica Džesika Alba dobila je tokom 2007. godine genitalni herpes od svog bivšeg partnera Dereka Džitera. Iako ona nije govorila o tome, njen bivši asistent rekao je da joj je nabavljao specijalni lek koji inače propisuju za ovu virusnu polnu infekciju. Džesika se poslednjih godina okrenula zdravoj ishrani koja joj je znatno pomogla da ojača i svoj imuni sistem, pa je zbog toga osnovala firmu i pokrenulaliniju proizvoda The Honest Life, a u međuvremenu je sa suprugom kešom Vorenom dobila ćerke Honor i Heven.