Tajlandski boks jedna je od najstarijih borilačkih veština na svetu, a kao što mu ime samo kaže, dolazi iz Tajlanda. Umnogome se razlikuje od sličnih sportova, pa pored ručnih udaraca iz boksa i nožnih iz kik-boksa, ima i dosta klinča, bacanja protivnika i raznih zahvata laktovima i kolenima. Pravila dozvoljavaju hvatanje i držanje protivnikove noge, kao i pesničenje iz okreta.
Piše: Tihomir Marjanović, trener
Tajlandski boks veoma je dinamičan i izuzetno zanimljiv sport, jer postoji veliki broj različitih ručnih i nožnih tehnika. Iako je danas mogućnost povređivanja svedena na minimum jer je dostupna dobra zaštitna oprema, kao što su kacige, štitnici za laktove, potkolenice i obavezna guma za zube, posebno mora da se vodi računa o udarcima kolenom i laktom, jer ovi zahvati mogu da nanesu veoma teške povrede.
U SVRHU ODBRANE
Žene i muškarci najčešće biraju ovaj sport kako bi naučili da se odbrane u situacijama kada ih neko napadne, zarad samoodbrane, ali i zbog poboljšanja kondicije, fizičkog stanja, razvijanja tela i duha.Pripadnice nežnijeg pola tek su odskoro počele da se zanimaju za kik-boks i tajlandski boks. Kod rekreativnog bavljenja ovom borilačkom veštinom osnovni cilj je povećanje snage i kondicije, a sa tim i samopouzdanja, kroz učenje samoodbrane i rad s ljudima. Tajlandski boks pomaže u formiranju tonusa mišića celog tela, brzo se izgube suvišni kilogrami, a zatežu se mišići nogu, ruku, trbušna muskulatura i zadnjica, što je idealno za dame koje žele da svoj izgled dovedu do savršenstva.
KO SVE TRENIRA?
Poznato je da svetski modeli poput Žizel Bundšen, Adrijane Lime i Kejt Mos svoje seksi figure održavaju upravo treniranjem borilačkih veština kao što su boks, kik-boks ili tekvondo. Ženski boks odlično odgovara današnjem načinu života, jer pomaže u eliminaciji stresa i oslobađanju nakupljene negativne energije.
KAKO SE NAPREDUJE
To najviše zavisi od samog talenta početnika, njegove motorike, brzine usvajanja pokreta i shvatanja same tehnike. Obično je najteže savladati koordinaciju nožnih udaraca. Pošto govorimo o rekreativnom bavljenju ovim sportom, do povreda ne mora da dođe, naravno pod uslovom da su udarci tehnički dobro savladani. Rekreativcima su potrebni bandažeri, fokuseri, rukavice i džak, samo ta oprema je dovoljna za odličan trening. Za one koji žele da osete i kontakt s protivnikom potrebni su guma za zube i štitnici za noge, tačnije potkolenice, a zbog dodatne bezbednosti, preporučuje se i zaštitna kaciga. Veoma je važna samokontrola prilikom sparinga i uslovnog sparinga da ne bi došlo do nepotrebnih povreda. Najčešće su povrede nosa, poneka modrica, povrede butnog mišića i to sve zbog nekontrolisanih udaraca.Ovim sportom rekreativno mogu da se bave svi, bez obzira na pol i godine. Ne morate biti fizički spremni da biste počeli s treniranjem, najvažnije je da ste uporni, vredni i istrajni.
Irina Vukotić - Spas od negativne energije
Voditeljka TV Prva Irina Vukotić jednom nedeljno trenira tajlandski boks, a ovaj vid rekreacije predstavlja joj idealan način za opuštanje od posla na televiziji, ali i odličan način održavanja kondicije.- Trudim se da idem što redovnije na treninge, jer je fizička aktivnost veoma važna kojim god poslom da se bavimo. Oprobala sam se i u boksu, a s vremena na vreme volim da obogatim vežbanje i ovom tajlandskom veštinom, koja je odlična za oslobađanje negativne energije - kaže voditeljka.
Priredio: Danilo Mašojević