Takmičarski program ove jedinstvene manifestacije, posvećene pisanoj reči za film, otvoriće Varvari, po scenariju i u režiji Ivana Ikića.
Vojnov je podsetio da je svetska premijera tog filma bila pre samo mesec dana na međunarodnom festivalu u Karlovim Varima i istakao da su se organizatori u Vrnjačkoj Banji potrudili da publici ponude što svežija ostvarenja.
U konkurenciji su i Čudna šuma po scenariju Sabolča Tolnaija i Dragana Stankovića, u režiji Tolnaija, Love Hunter za koji scenario i režiju zajedno potpisuju Branislav Bala i Nemanja Bala, Neposlušni po scenariju i u režiji Mine Đukić.
Takmiče se i Top je bio vreo scenariste i reditelja Bobana Skerlića, Mamula po scenariju Milana Konjevića, Barija Kitinga i Marka Backovića u režiji Todorovića, omnibus Crveni makovi sa tri priče studenata režije Nebojše Nenadića, Milana Roganovića i Maje Antanasijević i Tmina po scenariju i u režiji Luke Bursaća.
Odluku o najboljim scenarijima doneće žiri u sastavu: dramaturg i scenarista Biljana Maksić (višestruko nagradjivana na FFS-u), filmolog Ivan Velisavljević i filmski novinar, umetnički direktor Festa Jugoslav Pantelić.
Na zatvaranju festivala biće van konkurencije prikazana Vojna akademija 2, po scenariju Gordana Mihića, Bobana Jevtića i reditelja Dejana Zečevića.
- Taj film ne može da se takmiči, kao ni neki drugi nastali iz televizijskih serija, jer oni nemaju pisani filmski scenario u klasičnom smislu te reči, odnosno nemaju štampani ili elektronski tekst za film koji žiri čita i procenjuje - objasnio je Vojnov.
Tradicionalni simpozijum FFS-a biće posvećen temi Scenario u animiranom filmu, a vodiće ga doajen naše filmske animacije Rastko Ćirić. U tom segmentu festivala biće prikazani filmovi Edit i ja Alekse Gajića i Ubica sa Monmartra Bore Šajtinca.
U okviru FFS-a i ovoga puta biće održana Letnja škola filmske dramaturgije Slobodan Stojanović. Radionice vodi mr Ivan Velisavljević, a polaznici su studenti sa svih filmskih akademija u Srbiji.
Prateći programi obuhvatiće promociju knjiga Srbija 1914-1918, povodom stogodišnjice Prvog svetskog rata, zatim
Interaktivna televizija Aleksandra Luja Todorovića i Prizori iz svakodnevnog života dramaturga i scenariste Predraga Perišića, a takođe izložbu fotografija i prikazivanje kratkih filmova sa Akademije umetnosti iz Beograda.