Nedovoljno izlaganje suncu sve je veći zdravstveni problem, tvrdi se u studiji koja je objavljena u stručnom časopisu "Dermato-endokrinologija".
Prema rečima dr Gorane Isailović, dermatovenerologa, a što je ova studija i potvrdila, nedovoljno sunčanje, odnosno manjak vitamina D (koje naše telo dobija upravo sunčanjem) povećava rizik od mnogih vrsta raka, kardiovaskularnih bolesti, Alchajmerove bolesti i demencije, dijabetesa, multipleks skleroze i degeneracije makule.
Kako u svetu, tako i u Srbiji - i kod nas zbog medijske kampanje o štetnosti izlaganja kože suncu sve česce se javlja deficit vitamina D zato što se ljudi plaše sunca, pokrivaju telo odećom, šeširima i antisolarnim preparatima", kaže dr Gorana Isailović.
Devojke, obratite pažnju: NI U LUDILU ne uklanjajte dlake s ovog dela tela (VIDEO)
Kada nam sunce šteti, a kada koristi
Kako ističe vođa studije, dr Dejvid Hoel, član Nacionalne medicinske akademije i istaknuti profesor na Medicinskom univerzitetu Južne Karoline, sunce je neophodno za život i mora se voditi računa o tome da mu se redovno umereno izlažemo, a ne da ga izbegavamo.
Isailovićeva objašnjava i da je štetno ako izgorimo na suncu, kao i da ne treba da se izlažemo njegovim opasnim zracima kada je naša senka kraća od naše visine, odnosno u onom periodu kada je njegovo zračenje najjače - leti od 10 do 17 sati. Tada, kako kaže, treba biti u takozvanoj šarenoj hladovini.
Nastavak na sledećoj strani...