Todor Toše Proeski, poznat kao „balkanski anđeo“ bio je jedan od najpopularnijih makedonskih pevača i jedna od najomiljenijih ličnosti na prostoru bivše Jugoslavije. Poginuo je na današnji dan u saobraćajnoj nesreći, a tuga za njim ne prestaje ni deceniju kasnije.
Svojim osmehom, harizmom, energijom i pesmom ujedinio je Balkan, a njegov zaštitni znak bila je rečenica: „Ve sakam site!“ („Sve vas volim!“).
Rođen je 25. januara 1981. godine u Prilepu, u južnoj Makedoniji,a detinjstvo je proveo u Kruševu. Talenat za muziku nasledio je od majke Domenike, koja ima divan glas, i oca Nikole koji svira mandolinu i gitaru. Oni su prepoznali njegove sposobnosti i podržali su ga da nastavi obrazovanje. Na Tošetovo muzičko opredeljenje uticala je starija sestra Dora sa kojom je slušao rok. Pohađao je muzičku školu i skopsku Muzičku akademiju u Bitolju.Toše je bio skroman, kao i većina studenata živeo je u internatu i delio sobu sa još pet učenika. Samo dva ispita su mu bila ostala da diplomira. Bio je jedan od najboljih studenata u svojoj generaciji.Takođe je svirao i klavir, klarinet, saksofon, bubnjeve, a najmiliji instrument mu je bila gitara.
Sa samo 10.godina imao je svoj prvi nastup. Kao mali posedovao je talenat i za glumu - 1996. godine pojavio se u holivudskom filmu „Mirotvorac“ u kome su glavne uloge tumačili Džordž Kluni i pevačeva omiljena glumica, Nikol Kidman. Toše je, u prvoj sceni, bio član hora.
Muzičku karijeru je započeo 1997. godine pobedom na Melfestu. Zarazio je ceo region svojim glasom, te je dobio nadimak „kralj pirata“ jer su preprodavci u ogromnim tiražima prodavali njegove nosače zvuka, a ni Toše, ni izdavačka kuća nisu ništa zaradili.
Voleo je da sarađuje sa muzičarima u regionu, a najviše je radio sa Marinom Tucaković, Željkom Joksimovićem, Borom Đorđevićem, Antonijom Šolom, Gocom Tržan, Tonijem Cetinskim i mnogim drugima. Takmičio se i na Evroviziji na kojoj je osvojio 14.mesto.
Proglašen je za regionalnog Ambasadora dobre volje UNICEF-a zbog čega je snimio singl „Za ovoj svet“. Pesma se na engleskom jeziku zove „This world“ i postala je UNICEF-ova himna.
Toše je poslednji koncert u Beogradu imao 14. februara u beogradskoj Areni kome je prisustvovalo više od 10.000 pevačevih najvernijih obožavalaca, a 5. oktobra održao je svoj poslednji veliki koncert na Gradskom stadionu u Skoplju.
Poslednji intervju je uradio 15. oktobra, veče pre pogibije, gde je pričao o svojim planovima za blistavu budućnost koja ga je čekala. Nažalost, momka anđeoskog glasa u času najvećeg poleta, sreće i inspiracije omela je iznenadna smrt: 16. oktobra oko 6:20 nastradao je u saobraćajnoj nesreći na auto-putu E70 Zagreb-Lipovac, na putu iz Skoplja prema Zagrebu.
Osim njega, u automobilu su se nalazili pevačev vozač, prijatelj i kompozitor Georgij Georgijevski i menadžerka Ljiljana Petrović. Pretpostavlja se da su, zbog velike brzine, udarili u kamion. Pošto je bio na suvozačevom mestu, Toše je preminuo, dok je vozač zadobio teške telesne povrede, a menadžerka lakše. U trenutku kada se dogodio sudar, svi su spavali, pa čak i vozač, a vazdušni jastuci se nisu otvorili.
Smrti poznatih koje su potresle region: Zbog ovih tragedija estrada nikada više neće biti ista
Mediji su vrlo brzo preneli ovu tužnu vest, a na trg u Skoplju uputili su se predsednik i premijer Makedonije da Tošetu upale sveću, kao i ogroman broj njegovih obožavalaca. Predsednik parlamenta i poglavar Makedonske pravoslavne crkve su, takođe, dali izjave za javnost.
U kafićima, na svim radijskim i televizijskim stanicama puštane su samo Tošetove pesme.
Pevač anđeoskog glasa sahranjen je 17. oktobra na groblju Gumenj u Kruševu uz najveće državne počasti, a u Makedoniji je proglašen Dan žalosti. Toše je dobio titulu počasnog građanina Makedonije i pošte su počele da štampaju posebne markice sa njegovim likom.